Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse på webben. Genom att besöka vår webbplats accepterar du vårt användande av kakor.

Till textinnehållet på sidan. Tryck Alt+S

Valutakurser - Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Ska du köpa eller sälja utländska checkar eller göra en utlandsbetalning använder du istället valutakurser för checkar.

Valutakurs-sedlar, senast uppdaterad  2017-08-17

Motsvarar i kronor när

Valutaland Valutakod Antal Du säljer Du köper
AustralienAUD16.24416.8941
BulgarienBGN14.64995.1679
KanadaCAD16.19266.7426
SchweizCHF100798.6746870.6746
KinaCNY11.16181.3188
TjeckienCZK10035.389339.1893
DanmarkDKK100122.5131133.5131
EuroEUR19.166610.0366
StorbritannienGBP110.164611.3446
KroatienHRK11.22421.3762
JapanJPY1007.02537.7253
NorgeNOK10097.5038106.6038
PolenPLN12.13052.3905
RysslandRUB10011.951314.9513
ThailandTHB10.22740.2674
USAUSD17.76588.6258
SydafrikaZAR10.58870.6687

Stäng Skriv ut