Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse på webben. Genom att besöka vår webbplats accepterar du vårt användande av kakor.

Till textinnehållet på sidan. Tryck Alt+S

Valutakurser - Sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för sedlar i vanliga utländska valutor. För exakt kurs kontakta närmaste bankkontor. Ska du köpa eller sälja utländska checkar eller göra en utlandsbetalning använder du istället valutakurser för checkar.

Valutakurs-sedlar, senast uppdaterad  2017-10-22

Motsvarar i kronor när

Valutaland Valutakod Antal Du säljer Du köper
AustralienAUD16.21856.8385
BulgarienBGN14.73985.2578
KanadaCAD16.3026.852
SchweizCHF100796.1059863.1059
KinaCNY11.18241.3324
TjeckienCZK10036.412140.2121
DanmarkDKK100124.081135.081
EuroEUR19.301910.1719
StorbritannienGBP110.19611.326
KroatienHRK11.22711.3781
JapanJPY1006.89757.5775
NorgeNOK10097.5915106.6915
PolenPLN12.1732.433
RysslandRUB10012.449315.5093
ThailandTHB10.23030.2698
USAUSD17.89338.6533
SydafrikaZAR10.57220.6422

Stäng Skriv ut